Kto zostanie patronem warszawskiego Plastyka?

16.05.2025 12:01

Po zliczeniu głosów wyłoniliśmy trzy finalistki: Stryjeńską, Łempicką i Nitschową - wybitne twórczynie, których wartości rezonują z duchem naszej szkoły.

Artystyczne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń

Nasze finalistki to nie tylko mistrzynie w swoich dziedzinach, ale prawdziwe pionierki sztuki. Każda z nich wytyczała nowe ścieżki, łącząc artystyczne tradycje z innowacyjnymi rozwiązaniami. Ich twórczość, przełamująca konwenanse epoki, do dziś stanowi źródło inspiracji dla kolejnych generacji artystów. Dzięki swemu talentowi i determinacji, rozsławiły polską sztukę na międzynarodowych wystawach, a ich dzieła, prezentowane w czołowych muzeach świata, nadal fascynują świeżością i ponadczasowym pięknem. To artystki, które swoją postawą udowadniały, że sztuka nie zna granic, a prawdziwy talent zawsze znajdzie drogę do wyrazu.

Zofia Stryjeńska - Ambasadorka polskiego folkloru

Stryjeńska to czołowa postać polskiej sztuki międzywojennej. W swoich pracach z pasją eksploruje bogactwo polskiego folkloru i słowiańskiej mitologii, tworząc pulsujące życiem kompozycje nasycone barwą i energią. Jej historia kryje niezwykłą determinację - by studiować w monachijskiej akademii niedostępnej wówczas dla kobiet, przebierała się za mężczyznę. Ta odwaga i bezkompromisowość w dążeniu do celu odzwierciedla się w jej sztuce głęboko zakorzenionej w polskiej tożsamości kulturowej.

Tamara Łempicka - Królowa art déco

Świat Łempickiej to elegancja, luksus i nowoczesność. Ta polsko-francuska malarka wypracowała charakterystyczny styl będący fuzją kubistycznej precyzji i klasycznego malarstwa. Jej prace - od wyrafinowanych portretów po zmysłowe akty i geometryczne miejskie pejzaże - fascynują kolekcjonerów na całym świecie. Łempicka to nie tylko artystka, ale też ikona stylu i symbol kobiecej niezależności. Jej kosmopolityczne życie i konsekwentne budowanie własnej marki artystycznej to lekcja bezkompromisowego dążenia do realizacji twórczej wizji.

Ludwika Nitschowa - Rzeźbiarka narodowych symboli

Uczennica legendarnego Dunikowskiego, Nitschowa pozostawiła trwały ślad w polskiej przestrzeni publicznej. Jej najsłynniejsze dzieło - warszawska Syrenka (1939) - na stałe wpisało się w krajobraz stolicy i świadomość mieszkańców. Do tej monumentalnej rzeźby pozowała Krystyna Krahelska - przyszła poetka i bohaterka walki z okupantem. Twórczość Nitschowej, charakteryzująca się monumentalizmem i realizmem, zawsze nosiła silny rys patriotyczny. Jej prace to nie tylko kunszt rzeźbiarski, ale też opowieść o narodowej tożsamości i historii.


Która z tych wyjątkowych artystek zostanie patronką naszej szkoły? Rozstrzygnięcie już niebawem! Śledźcie nasze profile w mediach społecznościowych, by jako pierwsi poznać wynik głosowania!

Zostań potencjalnym dawcą szpiku - akcja DKMS
23.05.2025
Zostań potencjalnym dawcą szpiku - akcja DKMS

Z radością informujemy, że nasze Liceum Sztuk Plastycznych dołącza do ogólnopolskiej akcji rejestacji potencjalnych dawców szpiku organizowanej przez Fundację DKMS Polska.

czytaj więcej....
Warszawski Plastyk w demokratycznej akcji Młodzi głosują 2025
20.05.2025
Warszawski Plastyk w demokratycznej akcji Młodzi głosują 2025

Z entuzjazmem dzielimy się informacją o udziale naszej szkoły w ogólnopolskiej inicjatywie "Młodzi głosują 2025", którą koordynuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach projektu społeczność Warszawskiego Plastyka zorganizowała profesjonalną symulację wyborów prezydenckich.

czytaj więcej....
Dzień Otwarty w warszawskim Liceum Plastycznym
16.05.2025
Dzień Otwarty w warszawskim Liceum Plastycznym

Marzysz o rozwijaniu artystycznych pasji w inspirującym środowisku? Zapraszamy na Dzień Otwarty w Niepublicznym Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Warszawie!

czytaj więcej....